Doporučujeme

ak-xiaomi-vanoce-230-2

Na co si dát pozor?

sr-kostky-150
Spolupráce klienta a realitní kanceláře stojí nejen na dobré smlouvě, která přesně definuje práva a povinnosti zprostředkovatele i prodávajícího, ale také na důvěře. I v případě, že si vyberete kvalitního partnera a uzavřete s ním exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu, se vám může stát, že jiná RK vaši nabídku "ukradne".

Detail

sr-razitko-150

Jak chybou realitní kanceláře nepřijít o peníze nebo nemovitost? Jak si proklepnout, zda je kancelář oprávněna za vlastníka nemovitosti jednat? Jaké dokumenty byste měli realitce dodat při prodeji nemovitosti a jaké by vám měla doložit k nabízené nemovitosti? Kdy a jak nemovitost předat či převzít?

Detail

sr-bankovky-150
Standardně platí, že je provize odečtena od kupní ceny, tzn. hradí ji prodávající, nikoli kupující. Přesto se můžete setkat s inzeráty, které nabízejí zprostředkování prodeje "zdarma", pak si ovšem realitní kancelář svoje peníze "vybere" jinde (na tento případ jsme upozornili již v prvním díle našeho seriálu). Např. RK navýší prodejní cenu nemovitosti, tzn. kupující zaplatí víc, než kolik požadoval prodávající a ten zase zaplatí víc na dani z převodu nemovitosti, případně i z příjmu (o daních spojených s prodejem nemovitostmi se více dočtete zde).

Detail

sr-vice-makleru-150
Neseriózní přístup a vykrádání cizích nabídek - to jsou časté praktiky některých realitních makléřů a kanceláří. „Nabízejí nemovitosti, které nikdy neviděli nebo je nemají oficiálně v nabídce. Obvykle jsou inzerované za nižší než dohodnutou cenu, a pokud se na kancelář zájemce obrátí, ona přesvědčí majitele, že dráž prodat nejde,“ popisuje neseriózní jednání Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY. CZ.

Detail

sr-kravata-150
Jak se tedy při koupi nemovitosti rozhodnout? Cesta koupě přes realitní kancelář je trochu jistější. Mělo by se ovšem jednat zavedenou a spolehlivou kancelář. Spolehlivost například dokládá sídlo realitní kanceláře, profesionalita a jednání makléřů i poskytnutí informací o celém průběhu obchodní transakce (od podpisu smlouvy, detailní dokumentace až po výpis z obchodního rejstříku). Vybírat realitku jen podle webových stránek, nemusí vždy dopadnout dobře. Ani největší realitní kanceláře na trhu nejsou vždy zárukou nejlepších služeb. Nechte si proto poradit od známých, jaké mají zkušenosti. Nadsázka a superlativy jsou totiž pro makléře denním chlebem. Vychvalují nemovitost až do nebe a téměř vždy zdůrazňují jen přednosti, mínusy odsouvají do pozadí.

Detail

sr-kradez-penez-150.jpg
Realitní kanceláře doplácejí na neplatné rezervační smlouvy, které uzavírají s klienty. ... Obvykle se jedná o desítky tisíc korun, ne-li statisíce, které lidé složí na účet realitky. Kanceláře se totiž skrze rezervační smlouvy dožadují po svých klientech zaplacení rezervační zálohy, i když k prodeji vůbec nedojde. Jenže realitky nemohou chtít po zájemcích smluvní pokutu za to, že nakonec nemovitost nekoupili. Pokuta by podle právníků přicházela v úvahu pouze v případě, že by ve smlouvě figuroval i vlastník nemovitosti. Přestože se znění smluv mění, mnoho realitek používá stále neplatné smlouvy, ve kterých kupcům hrozí smluvní pokutou za odstoupení od smlouvy nebo za neuzavření kupní smlouvy a ve kterých přitom vlastník domu či bytu nefiguruje.

Detail

Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x