Doporučujeme

ak-xiaomi-vanoce-230-2

Slusna realitka

Provize realitní kanceláři: zasloužená odměna, nebo předražená služba?
Provize placená realitním kancelářím za zprostředkování prodeje není nikterak malá. Zpravidla se pohybuje v rozmezí od tří do šesti procent z prodejní ceny nemovitosti. Provize tak může u několikamiliónové částky činit i několik stovek tisíc korun. Argumentace ze strany klientů je tedy jednoznačná. Prodávající v případě prodeje mimo realitní kancelář láká potenciální zájemce na zdánlivou výhodu neplacení provize, kupující si mne ruce, že ušetří peníze. Dívat se ale na zprostředkování prodeje nemovitosti pouze skrz optiku "s/bez" realitní kanceláře tedy "s/bez" provize je velmi krátkozraké.

Více na Finance.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
:
Všechny položky jsou povinné

(4.12.2013 14:21) Josef  joe.167@seznam.cz

Prodával jsem byt na Bezrealitky a přístup mnohých zájemců byl více než podezřelý, ba přímo hraničící s tím, že přijdu o peníze. Na radu známého jsem oslovil jednu menší RK. Přišel makléř, nafotil si byt, dokonce si sám porovnal to, co se mu nezdálo, pohrál s detaily a nafotil cca 15 opravdu dobrých fotek. Pak jsme se začali bavit o ceně. Akceptoval mou představu s tím, že pracuje za 3,5%, které přičte k mé ceně. Když jsem se ho zeptal na nabídky bez provize RK mnohdy uváděné na internetu řekl mi, že to je trik, uváděná cena je nižší, tím pádem výhodnější pro kupujícícho a provizi ve výsledku zaplatí prodávající, což v mém případě neplatí, protože provize byla přičtena k mé ceně. Takže 1 400 000 + 3,5% + 21% DPH = 1 459 290. Nabízená cena činila 1,46 mil. Kč. Do třech měsíců byl byt prodaný za tuto cenu. Vše zařídili za mne, podílel jsem se částkou 1000 Kč na jistotním účtu, což vřele doporučuji - banka uvolnila kupujícímu peníze, ale ještě neproběhl přepis na katastru. Žádná notářská, či advokátní úschova, peníze byly v bance.
Z mé osobní zkušenosti mohu radit, obracejte se na menší RK, žádné MM, Sting, Dům realit, tam jste pouze kus a za chvíli o vás makléř neví, u menších RK si zakládají na osobním přístupu, stejně jako v mém případě a ta provize je pak zasloužená.


Příspěvky nevyjadřují názory provozovatele a nenese za ně odpovědnost.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x